Naujienos

Vilkaviškio LIONS klubas – alternatyvių finansavimo šaltinių ekspertai

2020 m. gruodžio 8 d.

Kai karantinas sujaukė visuomeninių klubų tradicijas labdarai skirtas lėšas rinkti per renginius, ieškoma įvairių formų. Pavyzdžiui, projektinis finansavimas ar socialinis verslas.

Vienas iš Vilkaviškio LIONS klubo įkūrėjų Žilvinas Gelgota juokauja, kad „sėkmės istorija“ iš tikrųjų reiškia „darbo istoriją“ ir dalinasi patirtimi, kokį kelią nuėjo ir kokios patirties sukaupė jų klubas, ieškodamas alternatyvių šaltinių, kaip visuomeniniams klubams pritraukti lėšų.

„Dažnai narių mokesčiai tampa pagrindiniu klubų pajamų šaltiniu. Vilkaviškio LIONS klube jau seniai ne mokesčiai sudaro pagrindinę klubo biudžeto dalį. Turime daugiau negu dvi sąskaitas, nes paprastai vykdome kokį nors projektą“, – pradeda Ž. Gelgota.

Ėmėsi lyderystės NVO sektoriuje

Vilkaviškio LIONS klubas lyderystės savo mieste ėmėsi prieš daugelį metų. Pirmą stambų projektą, gavęs 300 tūkst. litų finansavimą, klubas įgyvendino prieš 8 metus.

„Man norėjosi, kad mūsų visuomeniniai klubai taptų lyderiais savo mieste, regione. Todėl ėmėmės lyderystės nevyriausybinių organizacijų sektoriuje. Pirmojo stambaus projekto metu surinkome visą informaciją apie nevyriausybinių organizacijų sektorių Vilkaviškyje ir jau tada kalbėjome apie tai, apie ką dabar pradeda kalbėti visa Lietuva – apie socialinį verslą. Turime puikių, mūsų dėka sukurtų socialinių verslų, kurie generuoja pajamas, uždirba pinigus, sukūrė darbo vietas ir gerina bendruomenės narių gyvenimą“, – sako Ž. Gelgota.

Socialinio verslo pavyzdžiai ir galimybės

Vilkaviškio „liūtų“ įgyvendintą projektą „Informacijos sklaida apie Vilkaviškio rajono nevyriausybines organizacijas bei jų kompetencijos kėlimas socialinio verslumo ir organizacijų vystymo srityse“ finansavo Lietuvos Respublikos ir Šveicarijos Konfederacijos bendradarbiavimo programa, kuria siekiama sumažinti ekonominius ir socialinius skirtumus išsiplėtusioje Europos Sąjungoje, nevyriausybinių organizacijų subsidijų schema.

„Šio projekto metu turėjome socialinio verslumo mokymus. Gavome labai naudingų žinių, kaip kurti socialinius verslus. Mokymus baigė tiek LIONS klubo, tiek bendruomenės nariai, važiavome 50 žmonių į Šveicariją semtis gerosios praktikos pavyzdžių“, – pasakoja Ž. Gelgota.

Projekto įgyvendinimas tapo užuomazga vėliau atsiradusiems ir šiuo metu puikiai veikiantiems bendruomeniniams – socialiniams verslams Vilkaviškio rajone: Karalkrėslio kaime įsikūrusiai „Karalkrėslio kepyklėlei“ ir Virbalio bendruomenės plėtojamam „Senųjų amatų centrui“.

Pašnekovas pataria visiems klubams sekti socialinio verslo gaires ir dabar ruošiamą socialinio verslo įstatymą, kadangi toks verslas pilnai atitinka visuomeninių klubų idėją ir veiklos sritis.

„Mes galime būti socialinio verslo lyderiais savo rajone, mieste, kaime. Socialinis verslas ir reiškia šitų dviejų žodžių junginį. Socialiniai verslai ne tik generuoja pelną, kaip verslas, bet ir sprendžia būtent LIONS filosofijai rūpimas problemas: skurdas, išsilavinimas, visuomenės sveikatos problemos ir kitos“, – kalba Ž. Gelgota.

Savivaldybės turi NVO finansavimo programas

2020-2021 metais jis pataria pasidomėti Islandijos-Lichtenšteino-Norvegijos finansavimo programa Lietuvai, kur ypač akcentuojamos socialinių ir aplinkosaugos problemų sprendimo iniciatyvos.

Projektų rengimo srityje 15 metų patirtį turintis Ž. Gelgota pataria išnaudoti ir visų savivaldybių turimas nevyriausybinių organizacijų finansavimo programas.

„Vilkaviškyje iš šios programos pernai gavome 700 eurų paramą ir J. Basanavičiaus aikštėje pastatėme Gerumo suolelį. Dažnai kiti visuomeniniai klubai tokioms idėjoms „susimeta“ pinigų, tačiau tikrai verta labiau bendradarbiauti su savivaldybėmis ir pasitelkti jų siūlomą paramą NVO“, – dalinasi patirtimi Ž. Gelgota.

Šiais metais Vilkaviškio LIONS klubas sudalyvavo savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo programoje.

„Manome, kad labai svarbu nuo mažens vaikus edukuoti apie burnos higienos svarbą, stiprinti psichinę vaikų būseną lankantis odontologijos kabinete, todėl šiemet kreipėmės į savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo programą 500 eurų paramos ir rengėme akciją „Balti dantys – žavi šypsena“. Mūsų klubo narė, burnos higienistė Simona vykdė praktinius asmens burnos higienos mokymus vaikams, lankantiems vaiko dienos centrus“, – pasakoja Žilvinas.

Naujausias projektas „Savanoriauk, atjausk ir padėk“

Didžiausias šiuo metu Vilkaviškio LIONS klubo vykdomas projektas – „Savanoriauk, atjausk ir padėk“. Jis finansuojamas iš Vilkaviškio miesto vietos veiklos grupės strategijos lėšų.

„Nemažai miestų tokias strategijas turi ir visuose miestuose viena iš veiklos sričių yra socialinis sektorius. Tai tikrai LIONS klubų veiklos laukas. Projekto vertė – 65 tūkst. eurų, gavome finansavimą iš ESFA ir kofinansavimą iš savivaldybės, savų pinigų nereikia“, – patirtimi dalinasi Vilkaviškio LIONS klubo narys.

Jis akcentuoja, kad savivaldybės prioritetą teikia projektams, kuriantiems pridėtinę vertę.

„Šiuo projektu skatiname savanorystę Vilkaviškio rajone, tačiau ne jaunimo, o vyresnių žmonių tarpe. Norime įtraukti daugiau žmonių. Kitas mūsų tikslas – savanorystės pagalba teikti socialinę pagalbą namuose socialinę atskirtį patiriantiems žmonėms. Mūsų tikslinė grupė – 118 socialinę atskirtį patiriančių Vilkaviškio miesto gyventojų, pagrinde senyvo amžiaus, neįgaliųjų, gyvenančių skurde“, – projektą trumpai pristato Ž. Gelgota.

Šio projekto metu buvo apmokyti ir parengti 33 savanoriai teikti pagalbą namuose, savanoriška pagalba namuose suteikta 118 asmenims, suorganizuoti 9 dienų (72 val.) savanorių mokymai, surengtos 3 gerosios patirties išvykos, pravestos 3 viešos diskusijos, išleisti savanorystę skatinantys plakatai, lankstinukai ir informaciniai pranešimai.

Iš savanorių mokymų – į bulvių lauką

Ž. Gelgota buvo vienas iš pirmųjų pradėjęs savanorių mokymų metu gautas žinias taikyti praktikoje.

„Ėjau močiutei kaupti bulvių. Senoliams garbės reikalas turėti daržą bulvių, morkų, svogūnų, ir tada reikia važiuoti kažkam padėti. Aš startavau, ir mūsų savanoriai daro visokiausius darbus. Įsigijome žoliapjoves, dulkių siurblius, mobilią vonią ir teikiame visokeriopą pagalbą“, – entuziastingai kalba Vilkaviškio LIONS klubo vedlys.

Jis pabrėžia ir kitą svarbų savanorystės aspektą – vyresnio amžiaus žmonėms reikia ne tik pagalbos, bet ir pasikalbėti.

„Dabar vykdome savanorišką veiklą tik Vilkaviškio miesto teritorijoje, bet norime plėstis į aplinkines teritorijas“, – apie perspektyvas kalba Ž. Gelgota.

Ž. Gelgota džiaugiasi, kad projektinis finansavimas leidžia sukurti darbo vietą šio projekto koordinatoriui – tai leidžia sklandžiai ir aktyviai organizuoti darbą.

Tapo oficialia savanorius priimančia organizacija

Neseniai Vilkaviškio LIONS klubas oficialiai tapo savanorius priimančia organizacija. Tai irgi stipriai prisideda prie „liūtų“ vizijos stiprinti nevyriausybinį sektorių rajone.

„Tai gana naujas dalykas LIONS organizacijoje – jaunuoliai, savanoriaujantys mūsų tipo organizacijose, gali gauti 0,5 balo prie stojamųjų egzaminų. Parengėme paraišką Jaunimo reikalų departamentui, kad norime tapti tokia organizacija – aišku, reikia apsiginti, ką savanoriai veiks pas mus. Vilkaviškyje – dėkinga situacija, kad turime jau daug apmokytų savanorių, ir nauji savanoriai gali eiti darbuotis su jais“, – pasakoja Ž. Gelgota.

Surėmė pečius per karantiną

Tokia įvairialype patirtimi Ž. Gelgota dalinosi rugsėjį vykusio LIONS forumo mokymų metu. Be įvairių finansavimo šaltinių dėka įgyvendintų projektų, jis papasakojo ir apie be lėšų įgyvendintas veiklas.

„Karantino metu kovo mėnesį paskelbėme akciją „Vilkaviškio senjorai, likite namuose. Mes pristatysime jums maisto ir vaistų į namus“. Nieko ypatingo nedarėme – tiesiog ėjome, vežėme ir padėjome daugiau negu 50 senjorų. Paraleliai išsikėlėme sau iššūkį pagaminti 2000 kaukių, nes tada jų nebuvo, taigi, radome 5-6 savanores kaukių siuvėjas, mes suteikėme medžiagas ir netrukus jau dalinome kaukes. Nors užsibrėžto skaičiaus nepasiekėme, bet vis tiek buvo gerai“, – prisimena Vilkaviškio LIONS klubo aktyvus narys.

Užkrečia geru pavyzdžiu

Jis taip pat akcentuoja, kad gerieji pavyzdžiai užkrečia: vilkaviškiečiai padėjo Marijampolės moterų LIONS klubui sėkmingai parašyti 40 tūkst. eurų vertės projektą.

„Galite sakyti, kad mums pasisekė, bet iš tikrųjų svarbu yra pačios strategijos. Tai gali tapti LIONS strategijos dalimi, mūsų veikimo principu, tik turime turėti noro, kaip organizacija propaguos lyderystę bendruomenėje. Tam svarbu išsitirti narių lūkesčius, pasitenkinimą ir motyvus – tada susiformuos kritinė masė aktyvių narių klube“, – pataria Vilkaviškio „liūtas“.

Jis tikina, kad visuomeniniams klubams svarbu išeiti iš savo organizacijos komforto zonos, neužsidaryti klubo burbule, o labiau išnaudoti kiekvieno klubo potencialą, juk kiekviename klube yra narių verslininkų, socialinio sektoriaus darbuotojų, politikų.

Kitos naujienos