Naujienos

Ukmergės centre – „Anties“ daina „Zombiai“ Brailio raštu

2019 m. spalio 15 d.

Pranešimas žiniasklaidai, 2019 m. spalio 15 d.

Ukmergės centre – „Anties“ daina „Zombiai“ Brailio raštu

Ukmergės centre prasideda projektas „Daina Brailio raštu“

Baltosios lazdelės dienos proga Ukmergėje daina „Zombiai“ nuskambės Brailio raštu

Nuo šiol ukmergiškiai turės dar vieną progą niūniuoti legendinę grupės „Antis“ dainą „Zombiai“ ir jos žodžius „Balandžių daug Ukmergėj…“, nes šiandien, spalio 15 d., kai visas pasaulis švenčia aklųjų ir silpnaregių Baltosios lazdelės dieną, Ukmergėje pradedamas projektas “Daina Brailio raštu”, kurios pirmuoju hitu tapo „Zombiai“.

Populiarioje Ukmergės vietoje, ant Vilkmergės upelio tilto, kuris yra vienintelis kelias į miesto centrą, Ukmergės LIONS klubas atidaro meninę instaliaciją „Daina Brailio raštu“. Ją sudaro nuotaikingos „Anties“ dainos „Zombiai“ tekstas neregių raštu, integruotas į tilto turėklą, ir šalia dainos teksto eksponuojama lietuviška bei Brailio rašto abėcėlė, kad regintieji galėtų susipažinti su šiuo unikaliu raštu, skirtu neregiams ir silpnaregiams.

„Mūsų klubo tikslas – padrąsinti regos negalią turinčius žmones išeiti į miestą, judėti, dalyvauti miesto gyvenime, lankytis įvairiose vietose, susitikti ir bendrauti, o jų palaikymui išdrįsome parengti jiems malonią staigmeną. Tikimės, kad užčiuopus pirštais šio tilto turėklą, bus priverstas sustoti ir pasmalsauti ne vienas praeivis“, – sako Ukmergės LIONS klubo prezidentė Nijolė Pukėnaitė.

Instaliaciją sumanė ir sukūrė metalo plastikos meistras Andrius Janulis, kurio gaminti balandžiai puošia ir Ukmergės edukacinę programą „Balandžių kelias“.

„Ši idėja „Daina Brailio raštu“ sulaukė didžiulio palaikymo tarp miestelėnų, aklųjų sąjungos ir aklųjųjų bibliotekos narių, pats Algirdas Kaušpėdas žadėjo atvažiuoti į atidarymą, tad ateityje ieškosime kitų dainų ir kitų tokioms instaliacijoms tinkamų vietų“, – sako Ukmergės LIONS klubo vadovė.

Pasak jos, regintiems žmonėms baltoji lazdelė dažnai yra kaip nejaukus simbolis, primenantis, kad šalia mūsų yra daug žmonių, kurie pasaulį pažįsta kitaip – per tamsą ar tik šešėlius, liesdami, girdėdami jautriausius garsus, jusdami vibracijas, per subtilias nuojautas.

„Mums neįsivaizduojamas gyvenimas tamsoje ar prieblandoje neregiams yra įprasta kasdienybė, todėl mes napsakomai džiaugiamės, kai pagaliau suvokiame, kad šie žmonės sugeba gyventi pilnavertį gyvenimą, jie mokosi, skaito, dainuoja, sportuoja, dirba, eina tiesiog pasivaikščioti“, – projekto „Daina Brailio raštu“ mintį perteikia N.Pukėnaitė.

Parama regėjimo negalią turintiems žmonėms yra pati seniausia LIONS klubų veiklos sritis visame pasaulyje – nuo tada, kai 1925 metais garsi JAV visuomenės veikėja Helen Keller, turėjusi klausos ir regėjimo negalią, oficialiai paprašė LIONS klubų būti „aklųjų riteriais kryžiaus žygyje prieš tamsą“.

Lietuvoje šiuo metu yra beveik 7 tūkst. gyventojų su regėjimo negalia. Kituose Lietuvos miestuose LIONS klubai taip pat organizuoja Baltosios lazdelės dienai skirtų renginių bei tęstinių projektų.

Vilniaus LIONS moterų klubas Baltosios lazdelės dienos proga suorganizavo Protų mūšį, kurio metu surinktas lėšas skirs regėjimo negalią turinčiai lengvaatletei Oksanai Dobrovolskajai. Šis klubas remia ir silpnaregę maratono bėgikę Aušrą Garunkšnytę, besiruošiančią 2020 metų Tokijo paralimpinėms žaidynėms. 

Kauno M. K. Čiurlionio LIONS klubas Baltosios lazdelės dienos paminėjimą šiemet rengia spalio 20 dieną ir 10:30 val. kviečia į Kauno Šv. Jurgio Kankinio (pranciškonų) bažnyčią, kur bus aukojamos Šv. Mišios už akluosius ir jų artimuosius, o po mišių skambės Kauno Prano Daunio ugdymo centro moksleivių koncertas. Šis klubas kiekvieną pavasarį organizuoja labdaros akciją „Aš noriu matyti pavasarį“, kurios metu surinktas lėšas skiria akliesiems ir silpnaregiams paremti.

Kitas – Kauno Tauro LIONS – klubas jau dešimtus metus skiria stipendijas gerai besimokantiems aukštųjų mokyklų studentams su regėjimo negalia.

Druskininkų moterų LIONS klubas spalį tęsia akciją socialiai remiamiems vaikams “Akinukai”. „Kadangi daug metų draugaujame su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Druskininkų skyriumi, kurio nariai – pagyvenę žmonės, prieš 4 metus pradėjome prevencinę programą moksleiviams „Akinukai“: Druskininkų mokyklos ir akių gydytojai mums pateikia informaciją, kuriems vaikams reikia įsigyti ar pakeisti akinukus, o šeimoje yra sunkumų“, – pasakoja Druskininkų moterų LIONS klubo prezidentė Vita Adomavičienė.

Šiaulių ALKA LIONS klubo nariai daug metų bendradarbiauja su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Šiaulių miesto ir rajono filialu, padeda Šiauliuose įkurti Psichosocialinės reabilitacijos centrą.

Kitas – Šiaulių LIONS – klubas Šiaulių neregių bendruomenę remia jau virš 20 metų ir kasmet per Baltosios lazdelės dieną Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Šaulių filialui įteikia finansinės paramos sertifikatus. Baltosios lazdelės dienos renginys Šiauliuose prasidės 17 val.

Kėdainių moterų LIONS klubas taip pat tęsia ilgalaikes veiklas su regėjimo negalios žmonėmis. „Kasmet rengiame projektą „Akyloji palapinė“, jo metu būna vaikų stovykla, kurios pabaigoje nuperkame akinukus, vidutiniškai po 20 akinukų po kiekvienos stovyklos. Be to, Kėdainiuose rūpinamės vaikais, kuriems esame įsipareigoję pirkti akinukus iki pilnametystės. Nuolat perkame akinius ir kėdainiškiams, kurie patys negali to padaryti“, – pasakoja Kėdainių moterų LIONS klubo prezidentė Vilija Mockuvienė.

Apie LIONS

LIONS yra didžiausia visuomeninė klubinė organizacija pasaulyje, veikianti nuo 1917 m. Šiandien LIONS judėjimas vienija apie 1,4 milijono žmonių, kurie priklauso 46 tūkst. klubų 208 pasaulio šalyse. Lietuvoje veikia 34 LIONS klubai su 670 narių. LIONS judėjimas – tai pagalba bendruomenėms, parama žmonėms, kuriems labiausiai jos reikia, lyderių ugdymas, bendravimas ir bendradarbiavimas. LIONS judėjimas veikia penkiomis strateginėmis veiklos kryptimis: teikia pagalbą turintiems regėjimo negalią, padeda sergantiems diabetu ir onkologinėmis vaikų ligomis, mažina skurdą pasaulyje bei rūpinasi aplinkos apsauga.

Daugiau informacijosDaiva Grikšienė, Lietuvos LIONS klubų I-oji vicegubernatorė, tel.861561515, el.p. daiva.griksiene@gmail.com

Kitos naujienos