Naujienos

Po masinės savaitgalio LIONS klubų talkos – išgražėjusi Nida ir Parnidžio kopa

2023 m. gegužės 14 d.

Gegužės 13 d.  Kuršių nerijos nacionaliniame parke vyko masinė talka, kurios metu LIONS klubų savanoriai iš visos Lietuvos išardė senąjį Parnidžio kopos atitvarą, ravėjo nendrynus, invazinius augalus bei pušeles. Todėl netrukus vasaros sezoną pradėsiančioje Nidoje poilsiautojų laukia „palengvėję“ ir išgražėję vaizdai. Aplinkosauga yra viena iš penkių prioritetinių LIONS organizacijos veiklos krypčių. LIONS talka Kuršių nerijoje jau tapo tradicine ir šiemet vyko šeštą kartą. Talkoje dalyvavo apie 200 LIONS narių su šeimos nariais, Ukmergės Leo klubas. Talkos dalyvius sveikino Neringos meras Darius Jasaitis, darbus organizavo Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorė Aušra Feser, talkino Kuršių nerijos nacionalinio parko darbuotojai. Organizuojant talką aktyviai dirbo LIONS nariai: Martynas Rusteika, Audronė Balčiūnienė, Imantė Dirgėlienė, Daiva Grikšienė,  Simas Survila, Karolina Čiplytė, Petras Gotautas, renginio viešinimu rūpinosi Vilma Venckutonytė.

Masinės talkos metu LIONS klubų savanoriai išardė senąjį Parnidžio kopos atitvarą, žymėjusį ribą, kur žmonėms dar galima vaikščioti po kopas, o kur jau – nevalia.  „Parnidžio kopa yra vienintelė vieta Kuršių nerijoje su išlikusia pustomų kopų grandine. Kadangi kopa juda, vaikščiojimo ribas žyminti tvora taip pat turi judėti. Senasis rastinis atitvaras, žymėjęs žmonėms, kur jau nebegalima lipti, ne tik kad jau supuvo ir išlūžo, bet jau ir buvo nebeaktualioje vietoje. Ant kopų važiuoti su sunkiąja technika būtų labai žalinga, todėl džiaugiamės, kad kelių šimtų metrų ilgio seną rastinį atitvarą savo rankomis išardė LIONS klubų savanoriai iš visos Lietuvos“, –  pasakoja Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorė Aušra Feser. Vietoj senosios tvoros atsiras elegantiška virvinė tvorelė, kurios ribos kasmet bus peržiūrimos ir perkeliamos, priklausomai nuo judančios kopos.

Po talkos išgražėjo ir marių pakrantės. LIONS nariai grėbė ir šalino nupjautas nendres Bulvikio rage ir Tylos slėnyje. „Čia eina pėsčiųjų takai, tad dabar lankytojams atsiveria marių platybės, jų nebeužstos nendrynai“, – kalbėjo A. Feser. Jau keletą metų marių pakrantėse pjaunami nendrynai ir formuojamos salelės, kad tarp jų atsirastų šviežio vandens protakos. Kai pakrantes užkariauja vienintelė rūšis – nendrės, tos teritorijos nebetinka nei paukščiams, nei kitoms gyvūnų rūšims. Susidariusi biomasė pūva, keičia dirvožemį ir biologinei įvairovei tai visai nereikalinga.

Kitas svarbus savaitgalio darbas – išravėtos pušelės pievose šalia Nidos aerodromo. Kuršių nerijos nacionalinio parko vadovė akcentavo, kad tai svarbu siekiant išsaugoti Kuršių nerijos unikalumą. Būtent raguose yra vertingos smiltpievės ir norint jas išsaugoti, reikia sergėti teritoriją nuo apžėlimo, išravėti pušeles, kol jos dar nedidelės.

Ketvirta problema, kurią savaitgalio talkoje sprendė LIONS klubų savanoriai – su šaknimis šalino suvešėjusį invazinį augalą šluotinį sausakrūmį, dar vadinamą zuikiakrūmiu. „Dabar pats laikas šalinti šiuos geltonai žydinčius augalus, kol jie nespėjo suformuoti savo sėklų banko ir pasklisti plačiau. Technika čia nieko negali padėti, todėl ir esame dėkingi už žmonių rankas, kurios galės juos išrauti“, – paaiškina A. Feser.

 

Renginio rėmėjai: UAB „Vitaresta“, MB „Tortai-pyragai“

 

Kitos naujienos