Naujienos

LIONS klubų nariai – apie didžiąją talką Kuršių nerijoje

2019 m. gegužės 6 d.

Jau trečius metus bendrą talką LIONS klubai surengė Kuršių nerijoje, kur šiemet tvarkė Naglių gamtinio rezervato teritoriją, Pilkųjų kopų, dar vadinamų Mirusiomis arba Negyvosiomis, prieigas. Visi darbavosi su puikia nuotaika su didžiuliu noru puoselėti išskirtinio grožio Lietuvos kurortą. Bendrystės jausmas tiesiog tvyrojo aplink. Po šios talkos nuo Smiltynės-Nidos kelio atsivėrė nuostabus ir didingas kopų vaizdas.

Pasibaigus talkai, LIONS klubų nariai pasidalino įspūdžiais.

Aidas Kėsas, Plungės LIONS klubo narys:

Kuršių nerija yra unikalus, ramus, saugotinas ir gerbiamas Lietuvos gamtos kampelis. Nors mokslas ir technologijos iš esmės daug ką gyvenime pakeitė, bet prie gamtos mes turime taikytis – ją mylėti, tausoti ir rūpintis.

Problema buvo tokia, kad palei pažintinį taką link Kuršių marių ir prieigose trūko akiai malonesnio vaizdo – bendros tvarkos po stambių miškotvarkos darbų. Talkoje grėbėme ir švarinome augalinį sluoksnį, medienos likučius, krovėme į maišus, tempėme į iškrovimo vietą, rinkome ir nešėme šakas, tvarkėme traktorių provėžų paliktas duobes. Dabar vaizdas pasikeitęs, vietovė tapo dar patrauklesnė ir malonesnė pasivaikščiojimui. Atsivėrė gražus unikalių kopų kraštovaizdis.

LIONS klubų nariai savo darbais daro aplinką ne tik švaresnę bei mielesnę, bet ir kuria tarpusavio supratimo, sutarimo atmosferą savo miestų ir miestelių bendruomenėse. Tai darome mažais žingsneliais ir iš liūtiškos širdies vardan mūsų visų, Lietuvos gerovės. Be įvairių paramos projektų, akcijų atskiroms bendruomenėms klubo nariai visada noriai prisideda ir prie aplinkos tvarkymo. Bet didžiausias aplinkos tvarkymas prasideda nuo kiekvieno mūsų nenumestos šiukšlės.

Audronė Balčiūnienė, Jurbarko LIONS klubo narė:

Mūsų žmonėms Kuršių nerija yra unikali vieta, kuria didžiuojamės. Iš kitų šalių atvykusius svečius būtinai supažindiname su šiuo gamtos kampeliu ir savita vietovės istorija, kartu apsilankome Neringoje.

LIONS talkoje kartu su visais tvarkėme mišką Pervalkoje, Naglių gamtiniame rezervate, rinkome po kirtimo paliktas šakas. Visi puikiai ir motyvuotai nusiteikę, su entuziazmu kibo į prasmingą ne tik Kuršių nerijai, bet ir visai Lietuvai darbą. Bendras darbas visad vienija. Tai puiki proga susitikti klubams, pasidalinti patirtimis, susipažinti, aptarti bendrus darbus ir idėjas.

Pirmiausia taip sutvirtinama bendrystė, stiprinama vienybė, teikiama prasminga pagalba. Dalinimasis patirtimi, susipažinimas, geresnis vieni kitų pažinimas generuoja idėjas, o dalyvaudami kartu šeimos nariai įsitraukia į bendras veiklas ir palaiko LIONS judėjimo idėjas ir darbus.

Aušra Feser, Nidos LIONS klubo narė (Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos vadovė):

Dalyvių nuotaika buvo puiki, talkininkai suprato savo darbo reikalingumą (išskyrus miškininkus, kurie nepratę iš miško rinkti šakas). Baiminausi, kad neįprasti balandžiui karščiai apsunkins darbus, visi pradės skųstis, tačiau tai neįvyko, nuotaika buvo tikrai darbinė.

Tokios talkos yra puikiausia proga susitikti klubams ir yra būtina išnaudoti šį laiką klubo aktualijų aptarimui. Kai susirenkame keliolika LIONS klubų į vieną vietą ir kartu dirbame, pasijaučia, kad būdami kartu esame didžiulė jėga. Kas nedidelei grupei žmonių būtų sunkus, daug laiko užimantis darbas, tai daug žmonių tą patį padaro santykinai greitai. Labai svarbu bendra nuotaika – atvažiuojame ne tam, kad tik pasigirtume, jog norime padėti, bet padedame iš tikrųjų.

Brigita Petkevičienė, Telšių moterų LIONS klubo narė:

Kuršių nerija – tai kitas pasaulis, joje būdamas jautiesi atitrūkęs nuo savo kasdienybės, rūpesčių, esi „lengvas“ ir laisvas. Visada ten taip jaučiuosi.

Todėl su didžiausiu entuziazmu valėme mišką: rinkome šakas, grėbėme šiukšles. Po talkos pašviesėjo, pagražėjo  miškas prie tako link kopų.Bendras darbas talkoje padeda tuo pačiu ir aptarti klubo veiklos aktualijas, LIONS reikalus.

Bendra veikla suartina, susipažįstame su kitų klubų „liūtais“, užsimezga kontaktai ir ryšiai, o juk šiais laikais visas pasaulis ir laikosi jų apraizgytas.

Daiva Grikšienė, Šiaulių moterų LIONS klubo narė:

Tarptautiniu mastu LIONS organizacija turi daugiau nei 1,4 mln. narių, tad mes tikrai turime galimybę iš tikrųjų pakeisti pasaulį. Kad parodytume, jog mums iš tikrųjų rūpi pasaulis, patys imamės veiksmų, pasiraitojame rankoves ir sprendžiame problemas. Šįkart su pasiraitotomis rankovėmis ir grėbliais rankose visi kartu tvarkėme Kuršių neriją.

Naglių gamtiniame rezervate kirtimai buvo vykdomi pagal projektą, kad vėjas neneštų pušų sėklų į kopas ir taip neplėstų miško ploto ypatingųjų kopų sąskaita. Kadangi, siekiant apsaugoti kopas, miškas buvo praretintas, talkininkams irgi darbo buvo – viską, kas liko po kirtimų, reikėjo išvežti iš miško.

Kaip ir visa LIONS veikla, taip ir tokie tokie renginiai, kaip ši talka, yra vidinės šviesos šventė. LBendravimas, draugiškų santykių puoselėjimas, palaikymas, pasitikėjimas – tai gilios bendrystės ženklai. O būnant kartu gimsta dar naujų idėjų, atsiranda naujos tradicijos.

Deimintas Radzevičius, Alytaus Dzūkijos LIONS klubo narys:

Kuršių nerija visiems Lietuvos žmonėms yra ne tik kurortas, tačiau ir nuostabus gamtos kampelis, gamtos stebuklas, į kurį kiekvienąkart atvykęs atrandi vis kažką naujo. Nors Alytaus Dzūkijos LIONS klubas iki šiol nėra  organizavęs panašaus pobūdžio renginių, tačiau tokie pavyzdžiai yra užkrečiantys ir skatinantys jungtis prie aplinkos švarinimo iniciatyvų.

Talkos metu kartu su kitais LIONS savanoriais tvarkėme Naglių gamtinio rezervato teritoriją po čia vykdytų kirtimų. Manau, kad visi talkos dalyviai liko patenkinti nuveiktų darbų rezultatu, taip pat ir nuostabiu oru, vyravusia puikia nuotaika ir smagiu bendravimu. Toks renginys, kuris jau tampa tradiciniu, yra puikus LIONS tarnystės pavyzdys.

Tiek bendras darbas talkoje, tiek ir bendravimas po talkos, aptariant nuveiktus darbus bei klubų aktualijas, vienija klubus, stiprina klubų kontaktus.

Edita Juknevičienė, Kauno moterų LIONS klubo narė:

Kartu su šeimos nariais Naglių rezervate rinkome po kirtimo likusias šakas, grėbėme lapus, spyglius – taip ruošėme tinkamą augimvietę tipiškiems, retiems rezervato augalams. Svarbiausia buvo pašalinti kuo daugiau organikos, nes prikritusios šakos, daugybė lapų ir spyglių trukdo augti tipiškiems kopų augalams.

Teritorija buvo ne maža – apie 6 ha, bet po „liūtų“ talkos rezultatai buvo akivaizdūs – atsivėrė „švarus“ peizažas nuo kelio. Labai džiaugiuosi prisijungusi prie šios iniciatyvos, padėsiančios tausoti Kuršių nerijos unikalumą.

Bendra talka su LIONS klubais iš visos Lietuvos – tai ne tik geras darbas, padedantis puoselėti mūsų krašto aplinką, bet ir smagus susipažinimas ir pabendravimas. Bendri darbai skatina bendrauti, dalintis patirtimi.

Šioje talkoje buvo puiki organizatorių idėja LIONS klubams atsivežti knygas apie savo miestus ir burtų keliu išsirinkti, kokio miesto LIONS klubą įsipareigoji per ateinantį sezoną aplankyti.

Imantė Dirgėlienė, Telšių moterų LIONS klubo narė:

Dangus mums dovanojo fantastiškai gerą orą, nuotaikos buvo pakilios, nes visi, kaip komanda, siekėme bendro tikslo – sutvarkyti kuo daugiau rezervato teritorijos. Kuršių nerija – lyg rojaus kampelis žemėje, kurį norisi saugoti ir dar labiau puoselėti.

Tikiuosi, kad tiek daug „liūtiškų“ rankų ir geranoriškų širdžių padarė nemažą indėlį valant rezervatą, nes vienas iš LIONS judėjimo krypčių yra aplinkosauga. Vaizdas tikrai švaresnis ir gyvesnis.

Bendras darbas yra puiki proga bendrauti, diskutuoti bei pasidalinti patirtimis, darbų sėkmės istorijomis, taip gimsta dar daugiau idėjų naujiems darbams. Bendrystė ir draugystė tik dar labiau įkvepia ir padrąsina eiti tarnystės keliu, yra labai gera žinoti ir matyti, kad esame tokia didelė jėga!

Lina Matiukienė, Mažeikių moterų LIONS klubo narė:

Į LIONS talką atvykome su šeimos nariais ir jaunąja Vilniaus LEO klubo atstove. Pasičiupome grėblius, kastuvus, šakes ir didžiulį maišą. Rinkome, grėbėme šakas, įvairias nuolaužas, krovėme į krūvas, vėliau – į milžiniškus maišus, tempėme prie mašinų.

Dirbant grupelėmis, atrodė, jog pabaigos nebus. Tačiau vakare, grįždami namo, nusprendėme pasigėrėti Naglių gamtinio rezervato kopomis ir ėjome per Lietuvos LIONS klubų tvarkytą teritoriją. Negalėjome atsistebėti, kokią vis dėlto didelę teritoriją sutvarkėme per dieną ir kaip švaru pasidarė aplink.

Nuostabus jausmas – kai mūsų daug, tikrai esame didelė jėga. Jautėme pasididžiavimą ir net jaudulį, kad ir Mažeikių klubas, mūsų šeimos prisidėjo prie tokio puikaus rezultato. Galiu pacituoti mūsų klubo narės Almos žodžius: „Tokiais atvejais aš ypatingai didžiuojuosi, kad esu tarptautinio LIONS judėjimo dalis“.

Martynas Rusteika, Šiaulių rajono LIONS klubo narys:

Talkos dalyvių buvo per 100, suvažiavo LIONS klubai iš visos Lietuvos. LIONS nariai į talką atvyko su šeimomis. Smagu, kad kartu dalyvavo ir jaunieji „liūtukai“ – LEO klubai. Visi darbavosi su puikia nuotaika su didžiuliu noru dar labiau gražinti išskirtinio grožio Lietuvos kurortą. Bendrystės jausmas tiesiog tvyrojo aplink. Niekas taip nesuvienija, kai bendra veikla ir malonūs šilti pokalbiai.

Iš įvairių Lietuvos miestų suvažiavę „liūtai“, be abejonės, darbuodamiesi talkoje, aptaria ir kasdienės savo veiklos darbus, dalinasi patirtimi su savo miestų bendruomenėmis vykdomais projektais. Čia styguojasi ir bendros tarpklubinės veiklos bei paramos projektai.

Kuršių nerija – irgi mūsų namai, atostogų metu, vasarą ten praleidžiame daug gero laiko, semiamės stiprybės visiems metams, mėgaujamės ramybe ir poilsiu, mėgaujamės įstabiu Neringos grožiu – už tai esame dėkingi ir džiaugiamės, kad švarindami unikalią Lietuvos vietą, galime  jai tokiu būdu atsidėkoti.

Rolandas Mačiuitis, Plungės LIONS klubo narys:

Tvarkyti savo šalį, kurioje sakoma, kad „Sveikata – didžiausias  turtas“, yra natūraliai įkvėptas žingsnis. Gyventi sveikai reiškia gyventi su meile gamtai, tvarkingai ir atsakingai. Bendras ir nuoširdus darbas puikiai tinka aptarti ir bendroms idėjoms.

Be talkos darbų, praturtinome save ir žiniomis. Iš nacionalinio parko direkcijos vadovės Aušros Feser sužinojome istoriją apie Žirgų ragą ir jo geografinę istorinę paskirtį, Pervalkos pavadinimo kilmę, unikalų Pervalkos švyturį, o iš Neringos savivaldybės mero Dariaus Jasaičio – kad LIONS nariai yra visada labai laukiami Kuršių nerijoje.

Taip pat pažinome ir Kuršių nerijos krašto tradicijas etnografines dainas, kostiumus, šventes. Nidoje kaip tik tą savaitgalį vyko nuotaikinga žvejų šventė „Žiobrinės“.

Sigita Skarupskienė, Kėdainių moterų LIONS klubo narė:

Kaip ir visų klubų atstovai, Neringoje grėbėme šakas Naglių gamtiniame rezervate. Praleidome nuostabų savaitgalį su edukacinėmis programomis, žuviene, klubų bendryste.

Sužinojome daug įdomaus apie Neringą, jos istoriją, senuosius papročius. Visų nuotaika puiki. Laukiame kitų metų talkos.

Kalbant apie daugiau aplinkos gražinimo ir išsaugojimo veiklų – mūsų LIONS klubas taip pat kasmet dalyvauja akcijoje „Darom“.

Valdemaras Guzaitis, Šiaulių LIONS klubo narys:

Tvarkydami Pilkąsias kopas kartu su kitais LIONS klubų nariais sužinojome, kad apie 80 proc.  retų Kuršių nerijos augalų pagrindinė augimvietė yra Pilkosios kopos. Sužinojome, kad dėl aplinkos šiltėjimo čia, kaip ir visoje Lietuvoje, toliau nyksta eglės. Puikus darbo ir po to laisvalaikio organizavimas leido atsipalaiduoti ir pajusti Kuršių nerijos gyventojų svetingumą, tai ir etnografinės dainos, maistas ir, žinoma, nuostabi Žiobrinė.

Kuršių nerijoje bendravome, kalbėjomės, susipažinome ir su naujais nariais. Vieni iš kitų sužinojome apie atliekamus LIONS darbus. Šiaulių LIONS klubas turi ir daugiau aplinkos tvarkymo iniciatyvų: mūsų klubo tradicija, kuriai daugiau kaip 20 metų – kiekvienais metais, prieš Vėlines, rinktis senosiose Šiaulių miesto kapinėse ir tvarkyti nukritusius lapus. Dalyvauja ir kiti Šiaulių klubai.

Kitos naujienos