Naujienos

LIONS Europos muzikos konkurse Lietuvai atstovaus 24-erių saksofonininkas E.Masalski

2021 m. birželio 29 d.

Lietuvos muzikos ir teatro akademijos magistrantas Evald Masalski išrinktas atstovauti Lietuvai LIONS Europos muzikos konkurse kaip gabiausias mūsų šalies jaunasis saksofonininkas. 2021 metų spalio 7-9 d. Graikijos Salonikų mieste Europos LIONS forumo metu vyksiantis muzikos konkursas, kur varžysis talentingi jaunieji muzikantai iki 25 m., bus pirmasis Evald Masalski pasirodymas užsienio konkursinėje scenoje.

„Esu dalyvavęs daug tarptautinių konkursų, bet jie visi vyko Lietuvoje. Tai bus mano debiutas užsienio scenoje, ir už tai esu dėkingas LIONS klubų asociacijai. Esu techniškai gabus, todėl šioje konkurso programoje didžiausią dėmesį skirsiu muzikavimui. Iki šiol buvau labiau orientuotas į kamerinę muziką, o dabar pradedu matyti save kaip solistą. Nors saksofono solistas – retenybė. Jeigu galėčiau tapti saksofono solistu – tai būtų fantastiška. Tokie konkursai tikrai stiprina šios mano svajonės siekimą“, – sako LIONS Europos muzikos konkurso dalyvis iš Rudaminos.

Konkursui E. Masalski ruošiasi trijų kūrinių konkursinę programą alto saksofonui. Pasak jo, norint stipriai pasiruošti konkursui, reikia nuosekliai dirbti 3-4 mėnesius. Privalomas konkurse yra kompozitoriaus Dariaus Milhaud kūrinys „Scaramouche“, trunkantis maždaug 10 minučių. E. Masalski konkursui taip pat pasirinko prancūzų kompozitoriaus Jules Demersseman kūrinį „Fantaisie sur un theme original“ bei Jaques Ibert „Concertino da Camera“.

„Visi šie kūriniai yra iš vadinamojo saksofono repertuaro „aukso fondo“. Pasirinkti kūriniai suteiks galimybę perteikti jautrumą, žaismingumą bei rimtumą. J. Demersseman kūrinį jau esu grojęs ir jis – mano mėgstamiausias iš šių trijų, nes jame yra daug nuotaikų. Reikia subtilumo, vibrato, preciziškos technikos, ilgos minties vedimo – tai visapusiškai geras kūrinys. J. Ibert kūrinys laikomas vienu sunkiausių iš konkurso pasirenkamų kūrinių sąrašo – techniškai sunkus, grojamas aukštame registre. Noriu gerai pasiruošti, kad perteikčiau šių kūrinių skirtingas nuotaikas“, – mintimis dalinasi jaunasis saksofonininkas.

Masalski baigė Juozo Tallat–Kelpšos konservatoriją, Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje baigė atlikimo meno bakalauro studijas – saksofono specialybę su pedagogo kvalifikacija, dabar siekia magistro laipsnio. Nuo 2015 metų jaunuolis groja saksofonu Vilniaus universiteto pučiamųjų orkestre „Oktava“, nuo 2020-ųjų yra šiuolaikinės muzikos ansamblio „Fluorescence“ saksofonininkas.

„Ateityje, šalia saksofono solisto karjeros, dar turiu minčių važiuoti į Prancūziją. Ten yra instrumentų fabrikas, kuriame vykdomi instrumentų taisymo kursai. Noriu išmokti instrumentų taisymo meno ir Lietuvoje būčiau oficialus meistras, kuris taisytų saksofonus“, – apie ateitį kalba E. Masalski.

Trims Europos LIONS muzikos konkurso nugalėtojams bus skirti 5000, 3000 ir 2000 eurų vertės prizai, publikos išrinktam atlikėjui – 1000 eurų vertės prizas.

„Gabių jaunuolių dalyvavimą Europos LIONS muzikos konkurse finansuojame jau dvyliktus metus. Tai yra svarbi LIONS veiklos dalis – ne tik padėti sunkiau gyvenantiems, sergantiems, bet ir gabiems, talentingiems jaunuoliams, kurie yra atsidavę menui, apdovanoja mus grožiu, o mes padedame jiems skintis kelią ir susikurti karjerą. Manęs dažnai klausia – kam padėti gabiems, juk jie ir taip apdovanoti? Dažnai gabūs būna labai jautrūs, jie giliai išgyvena meną, bet nebūtinai yra sutverti ekonomikos dėsniams ir išgyvena finansiškai, todėl tai yra lygiaverčiai mainai“, – sako Arūnas Uleckas, Lietuvos LIONS klubų asociacijoje atsakingas už kandidatų į LIONS Europos muzikos konkursą atrinkimą.

LIONS klubų gubernatorė Daiva Grikšienė 2020–2021 metais apskritai pastebi žymiai didesnį jaunimo įsitraukimą į LIONS projektus bei LEO klubų veiklą.

„LIONS veikloje ne tik padedame vargstantiems, bet ir rūpinamės mūsų ateitimi. Džiugu, kad šiemet LIONS klubai aktyviai dalyvavo ir tarptautiniame LIONS taikos plakatų konkurse, dalyvauti konkurse įtraukė daug jaunuolių įvairiuose miestuose. Apskritai šiemet matau didžiulį jaunimo, LEO klubų narių suaktyvėjimą. Pastaris pavyzdys – kaip iniciatyviai Vilniaus ir Kauno LEO klubų nariai prisidėjo organizuojant „New Voice“ simpoziumą–talką Kuršių nerijoje“, – pasakoja D. Grikšienė.

Europos LIONS muzikos konkursas rengiamas jau 32 metus, kasmet šalis-organizatorė pasirenka konkretų muzikos instrumentą, šiemet tai – saksofonas. Lietuvos LIONS klubų asociacija jau 12-tus metus remia Lietuvos jaunuolių dalyvavimą šiame konkurse.

Ankstesniais metais Lietuvos LIONS klubų asociacijos premijas gavo ir Europos LIONS muzikos konkurse Lietuvai atstovavo:

2019 m. Valentas Raginskis (gitara), Talinas (Estija)

2018 m. Greta Pocevičiūtė  (fleita), Skopje (Makedonija)

2017 m. Andrius Stankevičius (trimitas), Montreux (Šveicarija)

2016 m. Rūta Mažolytė (smuikas), Sofija (Bulgarija)

2015 m. Jonas Morkūnas (klarnetas), Augsburgas (Vokietija)

2013 m.Dominykas Girčius (fortepijonas), Stambulas  (Turkija)

2012 m. Rokas Vaitkevičius (violončelė), Briuselis (Belgija)

2011 m. Viktor Palej (obojus), Mastrichtas (Olandija)

2010 m. Simonas Bušma (klasikinė gitara), Bolonija (Italija)

Kitos naujienos