Naujienos

Technologijų taikymas padėtų jaunimui dar aktyviau domėtis labdaringa veikla

2018 m. rugsėjo 27 d.

Lietuvos jaunuolių visuomeninės veiklos klubus LEO (liet. reiškia „liūtukas“) tarptautinėje bendruomenėje atstovaujantis 24 metų kaunietis Paulius Paražinskas paneigia vyraujančią nuomonę, kad jaunimas nesidomi visuomenine veikla ir nenori neatlygintinai tarnauti bendruomenėms, savanoriauti.

Atvirkščiai, pasak jo, technologijos leidžia jaunimui įgyvendinti visuomeninės veiklos sumanymus daug greičiau ir efektyviau. Ir ne tik savo šalyje, bet ir tarptautiniu mastu – bendraujant su užsienio LEO klubais. Iš Lietuvos miestų Kauno ir Alytaus jaunimas tuo naudojasi aktyviausiai.

Jaunimą motyvuojantys faktoriai

„Jaunimui visuomenine veikla užsiimti verta dėl to, kad užmezgame daug pažinčių, gauname kontaktų, nes organizuodami labdaringus renginius aktyviai ieškome finansavimo, kuriame ryšius su rėmėjais, išmokstame dirbti grupėse, vadovauti. Atlikę darbą, džiaugiamės,, matydami rezultatą ir džiugesį kitų akyse. Supratimas, kad mes nors kiek galime pagerinti, palengvinti žmonių gyvenimą, užveda – vėl norisi imtis naujo projekto“, – apie tai, kas skatina jaunimą užsiimti savanoriška veikla, pasakoja P. Paražinskas.

Pasak jo, LEO klubų nariai vieningai pripažįsta, kad patobulėja kaip asmenybės, o įgyti organizaciniai, komandinio darbo ir vadovavimo įgūdžiai bei atsakomybės jausmas, mokėjimas užbaigti darbą yra ypač pravartūs ir kasdieniame gyvenime, ir darbo rinkoje – darbdavių vertinami kaip didžiulis privalumas.

„Kitas jaunimą motyvuojantis faktorius yra bendruomeniškumas – draugai Lietuvoje ir visame pasaulyje. Užsiimdami visuomenine veikla, atrandame gerų draugų su bendromis, mums svarbiomis vertybėmis, sutinkame daug bendraminčių. Jaunam žmogui svarbu jaustis pasaulio piliečiu, o būdamas tarptautinės visuomeninės organizacijos nariu, nuvykęs į bet kurią pasaulio šalį, nesijaučiu svetimas, nes ten turiu LEO draugų“, – draugystės svarbą pabrėžia vaikinas.

Pagal vaikų ir jaunimo visuomeninių organizacijų skaičių Europos mastu Lietuva dar gerokai atsilieka.

„Tačiau po truputį judame į priekį. Lietuvoje tikrai yra nemažai jaunimo, norinčio padėti kitiems ir prisidėti prie bendro tikslo, tačiau ne visi žino apie mūsų valstybėjeveikiančias visuomenines organizacijas, jų tikslus ir idėjas. Manau, informacijos sklaida yra viena iš didžiausių problemų, su kuriomis susiduria tokio tipo organizacijos, mėginančios pritraukti jaunus žmones į savo veiklą“, – įsitikinęs „liūtukų“ lyderis.

Europos jaunimas sprendžia problemas

Rugsėjį lietuvaitis grįžo iš Europos LEO forumo Vengrijoje, kur 150 jaunuolių iš 27 šalių ieškojo atsakymų ir siūlė – kaip spręsti jaunimo kaitos problemą klubuose, t. y. kaip išlaikyti esamus narius, ne tik kaip pritraukti naujų. Labai dažnai jaunimo kaita yra susijusi su persikraustymu gyventi į kitą studijų ar darbo vietą.

„Gryninome naujų LEO programų modelį Europos mastu – kaip labdaringa veikla užsiimantiems jaunuoliams suteikti daugiau asmeninio tobulėjimo ir gebėjimų vystymo galimybių; diskutavome, kaip susieti visuomeninę jaunimo veiklą su universiteto programomis, kaip LEO mokymo programas padaryti lyderystės ir vadovavimo mokymais ir šiuos mokymus padaryti prieinamus studijuoti internetu“, – apie kuriamą patrauklų pasiūlymą jaunimui pasakoja Paulius.

Kaunietis pateikė pavyzdį, kad susirinkę į tarptautinį forumą jaunuoliai iš 27 šalių ne tik diskutuoja ir priima sprendimus, bet ir patys įgyvendina socialinius projektus.

„Šiemet Budapešte dažėme vaikų su negalia mokyklą, nes ji jau 40 metų nerenovuota – pasiruošėme vietą darbui, nudažėme patalpas, sutvarkėme aplinką, pasodinome medelių, gėlių. Akivaizdu, kad susirinkę 150 jaunuolių gali labai daug pakeisti net ir per vieną dieną“, – sako P. Paražinskas.

Kauniečio vizija – pradėti nuo mokyklos

Kad jaunuoliai lengviau apsispręstų, ar nori dalyvauti visuomeninėje veikloje, LEO imsis naujos praktikos Lietuvoje – svarstančiuosius pakvies į savo labdaros renginius, kuriuose šie pamatys realią visuomenininkų veiklą ir galės apsispręsti, ar nori prisijungti.

P. Paražinskas turi ir ilgalaikę viziją, kurią ketina įgyvendinti Lietuvoje.

„Mano vizija, kad visuomeninė veikla būtų glaudžiau siejama su mokyklomis, švietimas apie visuomeninės veiklos svarbą ir naudą būtų pradedamas nuo mažens, kad vaikai natūraliai dalyvautų visuomeninėje veikloje, nes kai baigęs mokyklos išeini į platųjį pasaulį ir pradedi studijuoti, susiduri su informacijos stoka. Šiuo metu jau ruošiame bendradarbiavimo su mokyklomis modelį“, – planais dalinasi aktyvus jaunuolis.

Jaunimui reikia mentorystės

Kitas jo siekis – stiprinti mentorystės programas tarp jaunimo LEO klubų ir juos steigiančių suaugusiųjų LIONS klubų.

„Mentorystė atsiranda tuomet, kai klubus sieja geras ryšys ir vykdomi bendri projektai. Dirbsime ta kryptimi, kad LIONS aktyviau steigtų LEO klubus ir juos kuruoti. Gali būti pats veikliausias žmogus, nuoširdžiai ir sunkiai dirbti dvejus-trejus-ketverius metus, bet jei pervargsi – klubo veikla regresuos į pradinį lygį, todėl mentorių palaikymas yra būtinas“, – samprotauja jaunuolis.

Jis priduria, kad įkurti klubą – nesunku. Didžiausias darbas yra palaikyti degančią ugnelę – suteikti paramą, palaikymą, pakurstyti susidomėjimą.

Jaunuoliai dirba su vaikais

Paklaustas, kokią veiklą vykdo visuomeniniai jaunimo LEO klubai, Kauno atstovas išvardina pagrindinius projektus.

„Dirbame su vaikų namais, vaikų dienos centrais, neįgaliaisiais vaikais, socialiai remtinomis šeimomis – stengiamės jiems padėti ir praturtinti jų laisvalaikį: organizuojame pažintines keliones Lietuvoje, rengiame protų mūšius, stalo žaidimų turnyrus. Taip pat skaitome paskaitas apie narkotikų, alkoholio žalą, dantų higieną ir pan. Mes tai darome todėl, kad mums tiesiog patinka tai daryti, nesiekdami kokios nors naudos, bet, nori ar nenori, ta nauda – investicija į savęs tobulėjimą, bendravimą –  atsiranda. O pamačius rezultatą ateina dar didesnė motyvacija“, – dalinasi mintimis jaunasis visuomenininkas.

Paauglių ir jaunimo visuomeninių klubų nariais dažniausiai tampa jaunuoliai, kurių tėvai užsiima visuomenine veikla. Pats Paulius į visuomeninį klubą įstojo prieš dešimt metų, būdamas 14-os. Jį įkvėpė tėtis – Kauno Tauro LIONS klubo narys Ramūnas Paražinskas.

„Manau, tai turi teigiamą įtaką jauno žmogaus gyvenime, nes nuo mažų dienų vaikas mato puikų pavyzdį, kaip reikia tarnauti savo bendruomenei, rūpintis ne tik savo, bet ir kitų žmonių gerove, tai formuoja gilų visuomenišką mąstymą bei įskiepija  bendražmogiškas vertybes“, – sako 24 metų vaikinas.

Tarptautinės jaunimo organizacijos LEO klubai suburia paauglius ir jaunimą savanorystei, socialiai atsakingai veiklai, labdaringam darbui, pagalbai neįgaliems vaikams ir jaunimui. LEO (liet. „liūtukas“) pirmųjų raidžių santrumpa reiškia: „Leadership“ (lyderystės įgūdžių lavinimas), „Experience“ (patirtis, mokymasis bendrauti ir bendradarbiauti), „Opportunity“ (galimybė susirasti draugų ir pasijusti naudingu bendruomenei).

LEO klubai veikia 140 pasaulio šalių ir vienija 177 tūkst. narių visame pasaulyje.

Kitos naujienos