Naujienos

Cukrinio diabeto prevencijos akcijoje sudalyvavo ir gliukozės kiekį pasitikrino net 1951 Lietuvos gyventojas

2024 m. birželio 20 d.

Lietuvos LIONS klubų apygarda D 131 suvienijusi jėgas su Nacionaliniu kraujo centru ir Lietuvos diabeto asociacija sėkmingai įgyvendino cukrinio diabeto prevencijos akciją Lietuvoje! Lietuvos miestų aikštėse įsikūrusiose Nacionalinio kraujo centro palapinėse gyventojai vos kelias sekundes trunkančio tyrimo metu galėjo profilaktiškai pasitikrinti gliukozės kiekį kapiliariniame kraujyje ir prireikus gauti rekomendacijas dėl tolimesnių tyrimų.

Cukrinis diabetas – viena pavojingiausių ligų pasaulyje, nuo kurios kasmet miršta milijonai žmonių. Tarptautinė diabeto federacija skaičiuoja, kad pasaulyje vienas iš dešimties suaugusiųjų serga cukriniu diabetu. Visgi yra ir labai daug tokių, kurie neįtaria sergantys, kadangi nėra atlikę tyrimų. Skaičiuojama, kad Lietuvoje 20-79 m. amžiaus gyventojų grupėje 1 tūkst. gyventojų tenka maždaug 186 diabetu sergantys žmonės. Cukrinio diabeto paplitimas šio amžiaus gyventojų grupėje yra 9,5 proc.

2024 m. balandžio – birželio mėnesiais cukrinio diabeto prevencijos akcijos vyko skirtinguose Lietuvos miestuose: Kėdainiuose, Marijampolėje, Palangoje, Šiauliuose, Vilniuje, Kaune, Mažeikiuose, Jurbarke, Alytuje, Ukmergėje. Prie akcijos prisijungė  12 Lietuvos LIONS klubų.

Apibendrinus rezultatus, akcijoje sudalyvavo ir gliukozės kiekį pasitikrino net 1951 Lietuvos gyventojas. Iš jų 117 asmenims (6 proc.) gliukozės kiekis kraujyje buvo didesnis už normą. Jiems rekomenduota kreiptis į savo šeimos gydytojus dėl cukrinio diabeto diagnozės nustatymo.

Iš asmenų, kuriems nustatyta, kad gliukozės kiekis didesnė už normą – 108 (92,3 proc.) buvo vyresni negu 40 metų amžiaus, 69 asmenys (59 proc.) per daug sveria arba yra nutukę, 22 asmenys (18,8 proc.) turi artimų giminaičių, sergančių cukriniu diabetu.

Gliukozės kiekį kraujyje tikrinosi 83 žmonės, kuriems anksčiau jau buvo diagnozuotas cukrinis diabetas. Nustatyta, kad 28 žmonių  (33,7 proc.) gliukozės kontrolė netinkama. Jiems taip pat rekomenduota kreiptis į savo šeimos gydytojus dėl ligos kontrolės.

Planuojama cukrinio diabeto akciją įgyvendinti ir sekančiais metais siekiant, kad ji taptų tradicine.

 

Tariame nuoširdų AČIŪ akcijos partneriams – Nacionaliniam kraujo centrui, Lietuvos diabeto asociacijai ir visiems prisijungusiems LIONS klubams.

Bendromis pastangomis atliktas didžiulis darbas Lietuvos žmonių sveikatos labui.

Lietuvos LIONS klubų apygarda D 131

Kitos naujienos